ADDvise utser ny chef för affärsområdet Sjukvård
Anders tillträder sin befattning den 1 maj 2014.
I och med att Anders Elf tillträder som ny affärsområdeschef den 1 maj 2014 kommer affärsområdet Sonesta att upphöra som affärsområde och bli en del av affärsområdet Sjukvård. ADDvise-koncernen kommer därmed att vara indelad i tre affärsområden; Lab, Sjukvård och Vågteknik.
Anders Killberg nuvarande chef för affärsområdet Sjukvård har valt att lämna sin befattning på grund av personliga skäl.
För vidare upplysningar:
Rikard Akhtarzand, VD, ADDvise Lab Solutions AB (publ),
0765-25 90 71, rikard.akhtarzand@addvise.se
ADDvise Lab Solutions AB (publ) är en expansiv koncern som genom dotterbolagen ADDvise, IM Medico, KEBO, Tillquist och Sonesta erbjuder helhetslösningar i form av produkter och tjänster till sjukvårds- och forskningsmiljöer. ADDvise-koncernens kunder finns både inom privat och offentlig sektor, främst i Norden. Bolagets aktie är listad på First North och Mangold Fondkommission AB, 08-503 015 50, är bolagets Certified Adviser och likviditetsgarant.
